Veganski proteini – 7 razloga za prelazak na biljne proteine
Veganski proteini – 7 razloga za prelazak na biljne proteine
Godinama se protein sirutke smatrao ‘zlatnim standardom’ u proteinskim prahovima. A s iznimno visokim sadržajem proteina i izvrsnim profilom aminokiselina, bilo je gotovo nemoguće da itko tvrdi suprotno.
Ali tržište se mijenja. Nova tehnologija i rastuća svijest nisu samo doveli do toga da biljni proteinski prahovi sustižu sirutku – sada je i nadmašuju.
Štoviše, veganski proteini nemaju nedostataka i zamki povezanih s proteinom sirutke. Ako još uvijek razmišljate o prelasku na biljne proteine, evo sedam razloga zašto je pametno da to uradite!
7 razloga zašto prijeći na biljne proteine
#1 – Neće vam uznemiriti crijeva
Osjećate li se ikada napuhnutim nakon konzumiranja proteina sirutke? Ovo je znak da vjerojatno trebate odustati od shakeova na bazi mliječnih proizvoda.
Otprilike 65% ljudske populacije ima određeni stupanj intolerancije na laktozu. A kako ima toliko raznih simptoma, velika većina nas to niti ne zna.
Netolerancija na laktozu može se manifestirati na bezbroj načina: problemi s kožom, glavobolje, nedostatak energije – ali najčešće mjesto na kojem ćete to prvo primijetiti su vaša crijeva. Ako osjetite bilo kakvu probavnu nelagodu kada jedete mliječne proizvode, onda protein sirutke nakon treninga nije najbolji izbor za vas.
Iako je istina da protein sirutke sadrži manje laktoze od drugih mliječnih proizvoda kao što su mlijeko i sir, laktoza je još uvijek prisutna. A već male količine laktoze dovoljne su da izazovu reakciju čak i kod blago osjetljivih osoba.
S druge strane, većina biljnih proteina je hipoalergena. Veganski proteini, kao što je protein konoplje, protein graška i protein smeđe riže lako su probavljivi i neće vam uzrokovati istu nelagodu na koju ste navikli nakon konzumiranja proteina sirutke.
#2 – Povećati ćete apsorpciju
Ako čak i blago ne podnosite protein sirutke, nema šanse da ćete moći dobiti sve njegove dobrobiti. Ona probavna nelagoda koja se javlja nakon konzumiranja sirutke je očiti znak da se vaše tijelo bori da ga učinkovito razgradi.
Dakle, iako na etiketi može pisati 25 g proteina po mjerici, vrlo je malo vjerojatno da zapravo dobivate toliko. Na kraju krajeva, vaše tijelo može iskoristiti samo ono što može apsorbirati.
Za razliku od sirutke, protein konoplje se sastoji od globularnih proteina (edestina i albumina). Bez panike – ne treba da zapamtite ova imena. Ono što treba da zapamtite je da se ovi proteini smatraju najviše bio-dostupnima zbog lakoće apsorbiranja.
Zašto bacati novac na dodatne grame proteina koje ne možete apsorbirati, kada postoje veganski proteini gdje se svaki gram može uspješno apsorbirati i učinkovito iskoristit?
#3 – Brže ćete izgraditi mišiće
Kontroverzna izjava, znam. Ali saslušajte me.
Ako se borite s učinkovitom razgradnjom sirutke na temelju gore navedenih razloga, dobit ćete bolje rezultate s biljnim proteinima koje možete pravilno probaviti.
Pogledajte to ovako – ako konzumirate 25 g proteina sirutke, gdje zapravo možete apsorbirati samo 20 g, ili ako konzumirate 25 g proteina graška od kojih možete apsorbirati sve, što će vam dati bolje rezultate?
Ako mi još uvijek ne vjerujete, razmislite o znanosti koja stoji iza te teorije. U studiji Međunarodnog društva za sportsku prehranu iz 2015. pokazalo se da suplementacija proteinima graška potiče brže povećanje mišića nego suplementacija proteinom sirutke.
Sada zamislite kako bi se ovi rezultati mogli dodatno povećati upotrebom biljnog proteinskog praha s profilom aminokiselina boljim od sirutke. Godinama se sirutka smatra zlatnim standardom u proteinskim prahovima, ali sve to se brzo mijenja.
#4 – Veganski proteini so sigurnije
Bilo je bezbroj studija i istraživanja koja su otkrila visoke razine teških metala u nekim od vodećih marki proteina sirutke na tržištu.
Možda je najalarmantnija od svih ovih bila zloglasna studija American Consumer Reports-a, koja je pokazala posebno zabrinjavajuće razine kadmija, arsena, žive i olova u nekim prahovima proteina sirutke.
Izloženost arsenu je povezana s raznim vrstama raka; uključujući rak pluća, kože, bubrega, jetre i prostate te oštećenja krvnih žila. Dokazano je da kadmij oštećuje DNK, dok živa može uništiti moždane stanice.
Teški metali nalaze svoj put u protein sirutke zbog GMO hrane kojom se hrane krave. Takva hrana je jeftina i iako nije prirodna prehrana za krave, proizvođači se ne brinu za njihovu dobrobit. I, posljedično, nije im bilo stalo do vaše dobrobiti.
Ako koristite protein sirutke, ključno je da od svog proizvođača zatražite dokaz da su uradili i provjeru na teške metale. Učini to sada. Toliko je važno.
Veganski proteini nikako nisu iznimka i uvijek biste trebali pitati proizvođača provode li provjere teških metala. Ali rizici su puno manji, posebno kod proteina bez žitarica poput graška i konoplje.
Osobno provjeravamo svaki sastojak na teške metale na izvoru kako bismo uklonili svaki mogući rizik za sve naše PERFORM proteinske prahove i proizvode. Ovo je naša praksa zlatnog standarda, koja bi po našem mišljenju trebala biti obavezna za svakog proizvođača proteina.
#5 – Bolje je za naš okoliš
Svi mi imamo dužnost brinuti se za ovaj planet koji zovemo domom. A s obzirom na to da globalna proizvodnja stoke ima veći utjecaj na okoliš nego bilo što drugo na svijetu, postoji li bolji način da smanjite svoj otisak nego prelaskom na proteinski prah biljnog podrijetla.
#6 – Etičnije je
Osim ako ne odaberete organski protein sirutke napravljen od mlijeka slobodnog uzgoja, krava hranjenih travom, izravno podupirete nehumane stočne tvornice koje nazivamo ‘mliječnom industrijom.’ Konvencionalni protein sirutke proizvodi se od mlijeka brzo uzgojenih, nezdravih krave držanih u pretrpanim, nehigijenskim uvjetima i hranjenim GMO hranom, punom umjetnih hormona i antibiotika.
#7 – Odaberite ono što je najbolje za vaše zdravlje
Sjećate li se onih umjetnih hormona i antibiotika o kojima smo govorili, a koji se koriste u govedarstvu? Pa, nezdrava krava daje nezdravo mlijeko, pa vjerujte da će ti hormoni i antibiotici pronaći put do vašeg tijela svaki put kada popijete konvencionalni protein sirutke.
Što biste radije unijeli u svoje tijelo?
Izvori
1) http://ghr.nlm.nih.gov/condition/lactose-intolerance
2) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/bip.36.v12:7/issuetoc
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25628520
5) http://www.hindawi.com/journals/jt/2011/431287/
6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17366568